Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
חדש! דצמבר 2023

גליון

על העיוורון

יערה שחורי | שעת השקרנים | כתר, 2022 | 269 עמודים

מאת: שני פוקר

שעת השקרנים, ספרה החדש של יערה שחורי, הוא ספר שמבקש ללכוד את רוח התקופה. ככזה, מוצבים בפניו אתגרים רבים. ראשית, הוא מסתכן בצרות אופקים שעלולה לנבוע מצרות הפרספקטיבה של המחברת בשעת הכתיבה. אגב כך, הוא מסתכן בנפילה לבורות הפוליטיקה של השפה, דהיינו – מכניסה אל המחנה הסגור שבה שוכנת השפה, שעל הספרות מוטלת האחריות לחלצה משם. מדובר באתגר ממשי: לשקף את ״הצייטגייסט״ מבלי להינגע בחולשותיו. כשקראתי את הריאיון שנערך עם שחורי במוסף הספרות של ״ידיעות אחרונות״ לרגל צאת הספר, נוכחתי לדעת שספרה עוסק בסופרת מצליחה שמואשמת בפלגיאט ובשל כך מודרת ו״מבוטלת״ על־ידי קהילת הספרות. חשבתי שמדובר במעשה מעניין שאינו חושש להתפלש; כזה שמביע אמון בחופש שמעניקים הבדיון וגלגלי העלילה – ושהייתי סקרנית מאוד לתוצרו.

אלא שיש לומר – ולא בגנות – שהספר של שחורי לא עוסק ממש בתרבות הביטול. כלומר ביטולה של הסופרת, אסיה אשל־בלוי, הוא לא המאורע המרכזי בו. אם כן, מהו המאורע המרכזי בספר? ספק אם יש כזה. אך המוקד שלו הוא אכן, כפי שמובהר נכונה בגב הספר, בשני אחים שגדלו בצלם של הורים (ובעיקר האֵם) מצליחים ודומיננטיים מאוד כל אחד בשדהו. לפיכך הספר עוסק יותר בסוגיות של פערים בין דורות, הבטחה, הגשמה וסירוס עצמי, מאשר בסוגיות של נידוי, חרם, הנצחה ומחיקה. ביטולה של האֵם־הסופרת נזכר לאורך הספר רק במרומז ובסופו בקצרה, בדרך של תודעה פרגמנטרית, כפי שמסופר הספר כולו, תוך היצמדות לשטף התודעה של הגיבורה הראשית: האחות, הבת.

אתאר בקצרה את העולם שבנתה שחורי בספר, שכן מדובר בעולם מפורט ומרובד שמעיד על יכולות גדולות וממשיות, ושמצליח רוב הזמן להיחלץ מן הקלישאות שאורבות לו בצידי הדרך. בספר מתוארת משפחה החיה בתוך אווירה ספרותית־ברנז׳אית – אווירה הנוצרת בספר דרך ״ניימדרופינג״ וציטוטים רבים – כשבמרכזה ניצבת האם, אסיה אשל־בלוי, סופרת מצליחה בישראל ובעולם. אסיה היא דמות שנותרת רחוקה מן הקוראים לכל אורכו של הספר, וקוויה העמומים שורטטו באופן נהדר. דמות מעניינת, קונקרטית, ארצית, ועם זאת חידתית ובלתי פתורה. דמות שעונדת תליון של מגן דוד וזוכרת שהיא יהודייה. בסוף הספר מתברר שהואשמה בפלגיאט והוחרמה. את רוצה עוד ממנה, אבל הכותבת מעניקה  ממנה בנדיבות מועטה. גם בעלה, האב, חוקר באוניברסיטה שחוזר בתשובה ועובר לגור בהתנחלות – למרות אכזריותו החד־גונית שנגלית שוב ושוב מעינה של הבת – הוא דמות מורכבת שנטוותה בכישרון רב ובמידת חופש גדולה.

בהתאם לזאת, תיאורי הספרים של האֵם־הסופרת, אסיה אשל־בלוי, השזורים ברומן, הם רגעים שבהם נפרשות עלילות יפהפיות ומופלאות. רגעים של דמיון מענג בפרטיו, אשר מצליחים גם במעט לפרוע את הספר אל סוגים נוספים של מבע.

אולם הסיפור, כאמור, מסופר מנקודת המבט של הדור הבא: דמויותיהם של שני הילדים, אדם וחווה, שמות שניתנו להם בידי אימם הסופרת – עוד טלאי יפיפה ומוזר בעולם שנוצר בספר. הילדים, בניגוד להוריהם הפוטנטיים, מתאפיינים בפסיביות, שבויים בצדקנות האופיינית לדורם ומתקשים במבחן המעשה. את האחים אנחנו פוגשים תחילה בפריז, עם כד האפר של אימם המתה, ולאחר מכן בישראל ובברלין חליפות. מדובר בדמויות שצמודות באופן כמעט פנאטי לרוח הזמן; דמויות שהן תוצר של העולם העכשיו, שמצטטות את כל מה שנכון לו להיות מצוטט ושיש להן ההקשרים הנכונים לכל מחשבה או אמירה.

דרך הסיפר הפרגמנטרית – הנצמדת להלך תודעה קטוע – מחבלת ביסודות החזקים של העולם שנבנה בספר. התודעה שנפרשת אינה לוכדת מספיק, ורוב האירועים המתוארים לא צוברים כוח או משקל, אלא נותרים אנמיים ואחידי־גוון. אין אלא לחשוב כי הפרגמנטציה השתלטה על הספר כהלימה לאופי דור הילדים החושש, המגומגם, המשותק מרוב מוּדעות עצמית וסביבתית. וכאן אני חוזרת לראשית דבריי, כי המודעות שהקנתה שחורי לדמויות המתווכות שלה, היינו לאדם וחווה, מייצרת זהירות רבה מדי, הבאה לידי ביטוי בתודעה פוליטית “נכונה״ ובמחשבה שמוּרה שאינה מערערת על סדר כלשהו. במובן זה, אף שהספר עוסק בשעתם של השקרנים, קשה להרגיש היכן מצוי העיוורון. כלומר, מי בכלל משקר למי כאן? מה מחיר השקר? האם האחים הם אלה המעמידים פנים? ואם הספר לא מביא אותם לידי פיכחון, כיצד יש להבין את שורות השנינות הבאות המובאות בפיהן, המספקות רגעים אינטלקטואליים, ספק הומוריסטיים, ספק חוכמולוגיים:

כשחווה שואלת את אדם: “תגיד, מה ההפך מנוסטלגיה?״ אדם עונה: “מודרניזם?״ אחר כך יציע “טראומה״, אבל הכי יקרַב לתשובה הנכונה, מבחינת חווה, כשיאמר “מלנכוליה״ (עמ׳ 229); או במהלך טקס ההנצחה לאימם, כשעולה יו״ר הארגון הארצי של סופרי ארצנו, אומר אדם (הפוסט־ציוני): “אין יותר מדי ארץ בשם הזה?״, וחווה עונה לו “איפה שאני הולך אני הולך לארץ ישראל״ (עמ׳ 241). אחר כך, באמת מצטט היו״ר את אמירתו של רבי נחמן: “אהבת ישראל, אמר לה אדם, זה שם אחר לקולוניאליזם״ (עמ׳ 177); ולאחר שיש אזעקה כחלק מניסוי צופרים במושב שבו נערך טקס האשכבה, אדם שואל את חווה: “את מאמינה לעניין הזה עם הניסוי צופרים?״, וחווה רוצה לומר לו שזו “שעה מוקדמת מדי לקונספירציה״ (עמ׳ 229).

אותה חוויה מורגשת גם במשפטים שמבטאים באופן שקוף את הצורך להפגין מודעות. למשל כשברוריה, חברתה של אסיה, אומרת לחווה “ואנחנו הזדיינו וסובבנו את מי שרצינו על האצבע הקטנה״. נאמר כי חווה “יכלה לומר משהו על תודעה כוזבת או הזדהות עם התוקפן אבל היא ידעה שאין טעם, הן עשו חיים״ (עמ׳ 68); או כשהאחים מבקרים את אביהם בהתנחלות: “והנה אביהם עמד ודיבר באוזניהם על ארץ ריקה, ואדם לא התעורר כדי לדבר על רועי הצאן שאת המעיין שלהם סיפח אביו בחסות הצבא״ (עמ׳ 177).

תיווך הסיפור רק דרך התודעה העכשווית והמעודכנת – בלי שנפער על תודעה זו שום פער אירוני – משאיר אותנו כל העת בתוך גבולות הפוליטיקה של השפה והתקופה. אותו מצור שממנו, אני סבורה, שאפה שחורי – ולו במעט – לשחררנו. אולם משפטים שכאלה, שמשלמים מס של מודעות אזרחית טובה, נסלחים. הפספוס הגדול יותר בספר לדעתי, הוא שהדמויות השמורות שעיצבה שחורי – בסופו של דבר מסרסות אותו. התחושה היא ששחורי סימנה את הנושאים שרצתה לעסוק בהם, כמו תרבות הביטול ופערי הדורות המקופלים בתוכה אך לא ייצר מקרה אחד, ליבתי וחזק, שיסחט מהם את מלוא המתח. אופן הכתיבה רגיש מאוד לנימי הזמן, ליחסים בתוך המשפחה וליחסים בין הדורות, אך לא יוצא ממנו מלוא עוזו כי אין שום אירוע שמעמיד את הדמויות ובעיקר את הערכים שמאחוריהן בסכנה כלשהי. כך שגם כשהספר עשוי להדהד לקוראיו אירועים ספרותיים טעונים ואקוטאליים, הוא עדיין נותר על מי מנוחות. הוא לא חותר אל רגע קתרטי, להציב ל״צופים״ מראה. הוא מסופר רק דרך המקטע; ללא מקרה אחד שיביא את כל הכוחות שבנתה שחורי לידי מימוש פוטנציאל ושיאחה את החלקים לידי שלם. וזה אובדן גדול: לאחר שנבנה עולם מרובד כל כך, ברגישות גבוהה כל כך, אין שום מקרה אוטונומי דחוס, בעל דופק־תגובה; זה שגם אם נכתב בלשון עבר הוא פועם כהווה. ואף שהמאורע הזה אמור להיות טקס האשכבה לאסיה אשל־בלוי בסיום הרומן, הוא אינו מצליח לאחוז את המתח – הוא נותר בגדר קוריוז, שטוף בדיחות ביניים שהופכות אותו לחסר משקל. הוא עובר בלא פגע. בלא שום תקלה. כך שמלבד העליבות של טקס ההנצחה לה זוכה האם – שכן ספדו אותה במושב צורים ולא בצוותא – קשה להבין מספרה של שחורי מה למשל המשקל המוסרי של גניבה ספרותית, מהו למשל מחיר הצדקנות של דור הילדים, בעיקר: מהם הכוחות המתנגשים (מתנגשים באמת) בתוך הקונפליקט שמעמידה תרבות הביטול.

עוד במעלה...

חיים שראוי לספרם

השלג נתלה על קולב העצים

מתחת לשמיים של שומקום

לא לספר סיפור

העובדה הפשוטה, החותכת

נגד הזרם: המהלך הקווירי של ז'וריס־קרל הויסמנס

"עוֹד הַכֹּל יִסְתַּיֵּם / בְּכִי טוֹב / בְּכִי טוֹב / בְּכִי / בְּכִי / בְּכִי רַע"

לשון נופל על לשון

בין as if ל־hollow center

מלחמת הגרילה של סמי ברדוגו נגד רפובליקת הספרים העבריים

נקב־הצצה

בשבח הארוס

מתוך המחברות

ארנב־ליצן, או: מסה בעקבות לא ממואר מאת מוטי פוגל

"אֵיפֹה הַצַּדִּיק שֶׁיַּחֲזִיק אֶת הָאָרֶץ"

האב, הבת, ורוח הקודש

המסע אל השינה

שהכל נברא בלשון

מלכת הדרמה – כיצד לקבל ביקורת שלילית

מינימום כסף, מקסימום אגו – הטיפים הפואטיים של דוד אבידן

וזרח השמש

"הַיָּרֵחַ מְלַמֵּד תַּנָ"ךְ" – מסה על שירת זלדה

דבר המערכת – מעלה 7

עוד אחר צהריים ספרותי

גם זו קריאה באודיסאה

דבר המערכת – מעלה 12

מוסקוביאדה – רוחות הרפאים של ההיסטוריה או הביוב של השאול

כמה מילים אחרי הלוויה של מאיר ויזלטיר

דבר המערכת – מעלה 4

איך לספר סיפור

אסתטיקה של הפצע

דבר המערכת – מעלה 2

צָפוּן בָּרֵךְ | השירה כצֵיד החד־פעמי

מות החתול ותחיית האנושיות

אנטי־מחיקון: על שירי המחיקה של אלכס בן־ארי ב"מים מים"

"נוֹלַדְתִּי בְּהַצָּגַת חֲצוֹת"

המלצת שבוע הספר – שי פורסטנברג

חד אבל לא משמעי

צָפוּן בָּרֵךְ | צליל של נייר ישן

א. א. מילן / מסמכים סודיים

הסבון בכה מאוד

מקהלה סודית

מועכת את גבולות הדאחקה

ענפים סביב האין

על היפה והנכון

אפשרות של X

סוד השעמום הוא לומר הכל

פינוק בשירה הישראלית

מעבר לסטיגמה

אני הכי עצמי כשאני מבזיקה בחופזה

ילד עם אבא

המלצת שבוע הספר – פניה חזן

להוציא חלום לאור

לראות את הדברים באינסופיותם

לקראת שירה מז׳ורית

דבר המערכת – מעלה 9

לאן ללכת מכאן

האמונה כקונפליקט

צפון ברך | בפונט אהרוני

האם ביקורת הספרות היא כל־עיקר אפשרית?

עוד סיפור אחד

חיינו כמו פרחים בצל מנוף

התרסקות או הארה

נשיקות על המצח

דבר המערכת – מעלה 6

אומנות או נמות

קלוז־אפ עצבני

Handle with Care – קריאה ב"בן המקום" מאת חיים הזז

"אנחנו / צריכים מלחמה להשכיח את המלחמה / בעצמנו"

צָפוּן בָּרֵךְ | נהר השירה

האימה שבאימהוּת – שאי אפשר דבר לומר עליה

השבר מתוך האיחוי – השיבה לפנגיאה

דבר המערכת – מעלה 8

הביוגרפיה הראשונה של דנטה

בטן ופצע בברך

גם המשיח קונה ליפסטיק לאימא שלו?

תועלת לנפש אומללה ודחויה

מי שמביט בי מאחור

טקסטים שיש להם צורה של תבונה

מפלי מים שקפאו

דברי פרידה

דבר המערכת – מעלה 3

לפעמים הבלחה כבדה חולפת כתאווה

"הענקתי לך את עצמותי / כדי לפסל מהן פסליך"

על הראייה

0.6 אדם

רומן עתידני מופרע במיוחד

אלו שרואים, אלו שרואים כאשר מראים להם ואלו שאינם רואים

לפורר את האחיזה

בין רומן ליומן

“התכירני אבא?״ על מקומו של הרומן צל ידו ביצירת חיים באר

מורה נבוכים: שירה וקרינג' למהפכת החובבים בשירה העכשווית

דיווח מתוך התרחשות

אנושיותי אינה שייכת לכם

אנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות

"האם צריך כאן איזה שיר, ועוד ביידיש?": על תרגום היהודית לישראלית

שיעור בהגנה עצמית

קנה־נשימה

צָפוּן בָּרֵךְ | ספר הוא בית הוא עריסה