Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
חדש! מרץ 2024

גליון

כולנו יצאנו משולי האדרת של גוגול

לאון פרנקו | מהנדסי הנפש האנושית | אפיק, 2020 | 114 עמודים

מאת: צליל ניב

המכניזם הצורני של היצירה מעניין, מעורר ומפעיל את הקוראת יותר מהטקסט עצמו. ישנה עוצמה רבה בניסוי הספרותי המאתגר הזה, אך הוא לא שלם, והאפיזודות אינן מתגבשות לכדי מכלול יצירתי אחיד

מהנדסי הנפש האנושית, ספר ביכוריו של לאון פרנקו, הוא מעשה ספרותי שמרכזו בצורה. ספר צנום זה נפתח בהקדמה פיקטיבית של “מתרגם״ הספר – המחבר עצמו – המתארת את סיפור גילויה של היצירה בגנזך מוזנח במוסקבה, בבריה״מ שעומדת לפני קריסתה בסוף שנות ה־80.

זהו ההיבט הצורני הראשון של היצירה: התחזותה ליצירה רוסית מקורית שנעלמה במרתפי הצנזורה בתקופת מלחמת העולם השנייה. ההיבט הצורני השני והיותר ייחודי, נוגע לאופן שבו היצירה נכתבה – לפי הביוגרפיה המדומיינת שלה, אבל למעשה גם בפועל – באמצעות אקפרסיס, כלומר שימוש בטקסט לתיאור דימוי ויזואלי, יצירת אומנות או תצלום. בסוף כל פרק מוצג הדימוי שמוביל ומכונן את הטקסט עצמו.

היצירה מחולקת לארבעה חלקים, כל אחד מתרכז בנקודת מבטה של דמות אחרת. לכל אחת מן הדמויות מאפיין טקסטואלי בולט שנוגע להקשר הספציפי שלה ביצירה. בחלק הראשון, שמתמקד ברב סמל רומאן פטרוביץ בולט, התיאור יבש ובוטה, ומזכיר לנו שגיבורנו מצוי בקרבות של מלחמת העולם השנייה; הנימה תלושה ומנוכרת, אבל גם אירונית והומוריסטית. הטון מזכיר את ה״ככה זה״ של קורט ונגוט בבית מטבחיים 5, ומרפרר לספרות פוסט־מלחמות־העולם באופן כללי: “הוא נשאר עומד לרגע, משתהה, תמיד לוקח לו זמן להבין דברים. לבסוף הוא קולט מה קרה ונופל מת על הקרקע״ (עמ׳ 20).

האירוניה המרה של המלחמה גולשת גם לתחומים אחרים. בוריס איבאנוביץ׳, צלם צבאי בעיתון "קרסנאיה זבזדה" (הכוכב האדום), העיתון הרשמי של הצבא הסובייטי, מודח מתפקידו ונשלח לחזית, מכיוון שהתצלום של גיבורת המלחמה לודמילה פאבליצ׳נקו שאותו צילם, אומנותי מדי ואינו “מיליטריסטי״ או “סובייטי״. גנרל מאיור זארין, העורך הראשי של העיתון, מזכיר לו שהוא מהנדס ולא אומן, כפרפראזה על אמירה של סטלין שממנה לקוח שמה של היצירה עצמה – מהנדסי הנפש האנושית. הוא גם מזכיר לנו, הקוראים, לגלות זהירות באמון שאנחנו נותנים בטקסט או בדימויים שמוצגים בו, בשל הכוח והמניפולציה שניתן להפעיל עלינו באמצעותם. קוראים חדי־עין יוכלו לשים לב – לאחר עיון ברשימת הדימויים – שישנם מספר מקרים שבהם אין התאמה בין התוכן ההיסטורי של התצלום לבין הטקסט שנכתב עליו, למשל בשמות הדמויות או התאריכים.

לפרקים שנוגעים לבוריס ולזארין, שבעקבות גל הטיהורים מתמנה לתפקיד המפקח על ההוצאה לאור של הפרוזה והשירה, יש ניחוח ספרותי מובהק. הם מאזכרים יוצרים סובייטים מרכזיים כמו המשורר ולדימיר מאיאקובסקי, ומפנים לסופר איסאק באבל בנימה היבשה והמינימליסטית. כמו כן, שורה גם רוחו של אנדריי פלטונוב, שכתיבתו לא התיישבה עם הריאליזם הסובייטי ולא התאימה – בדומה לצילומים האומנותיים של בוריס – לרוח התקופה. כל דמות כזו מוזכרת באופן מפורש בטקסט, או בהערות השוליים, אך נוכחת גם בטקסט עצמו דרך השימוש במאפייני כתיבתה המובחנים. זוהי תזכורת נוספת לתפקיד המרכזי של החיקוי: גם בהבנה של היצירה, אבל גם בפרפורמטיביות של הטקסט, מה שבא לידי ביטוי באזכורים המפורשים או בשימוש בכלים ספרותיים שאפיינו כותבים ספציפיים ואת רוח התקופה.

מכאן שסוגיית החיקוי והאותנטיות מרכזית לטקסט, ומתקיים מעין משחק עדין הנוגע למתח שבין אמת לבדיון, למשל בהערות השוליים של המתרגם – שנזכיר שהוא למעשה המחבר – המעיד על טעויות מכוונות שנשתלו בטקסט. הבה ונציץ באחת כזו, הערת שוליים מס׳ 12: “מרינה צבטאייבה נחשבת לאחת המשוררות הגדולות ברוסיה. ישנה אי התאמה בין רצף הזמן בסיפור לבין אירועים שקרו במציאות. לפי רצף הסיפור, הפרק מתרחש בשנת 1942, ואילו במציאות צבטאייבה התאבדה ב־31 באוגוסט 1941, לאחר הוצאתו להורג של בעלה״ (עמ׳ 62).

ומדוע זה חשוב בעצם? הרי הספרות אינה מחוייבת לאמת ובבסיסה עומד הבדיון. ובכן, נראה שלמחבר היה חשוב מאוד ליידע את הקוראים באי ההתאמות ובשגיאות האלה. כמו להזהיר אותנו שאל לנו לבטוח בו, גם אם הוא מביא סימוכין היסטוריים ונראה שהוא מהווה סמכות של ידע. הספר עוסק בתקופה שבה הִרבו לשכתב את ההיסטוריה מחדש ולהעלים דמויות סוררות שאינן מתיישבות יותר עם הדוקטורינה הסובייטית מספרי ההיסטוריה ומהתצלומים. זו תזכורת לכך שהמציאות לא השתנתה בהרבה, וגם היום הידע שלנו הוא מוטה וממושטר; רק שהכלים לשליטה נהיו מתוחכמים וסמויים בהרבה.

הפרק האחרון מובא מנקודת מבטה של פאבליצ׳נקו, שמשמשת כחוט המקשר בין כל חלקי הספר. ואז זה נגמר. אולי כי זו טיוטה של יצירה שלא הושלמה, והמחבר הקפיד לשמור על עקביות?

ייתכן, אבל בסיכומו של דבר המכניזם הצורני של היצירה מעניין, מעורר ומפעיל את הקוראת יותר מהטקסט עצמו. ישנה עוצמה רבה בניסוי הספרותי המאתגר הזה, אך הוא לא שלם, והאפיזודות אינן מתגבשות לכדי מכלול יצירתי אחיד. ריכוז המאמץ באזהרות בדבר התוכן וחשיפת מעשה המרמה דווקא פוגעת במסר האלגנטי והמרומז שהיה יכול להיות, ובחיבור שלו לתמות אחרות שעולות מהיצירה.

יש כאן הומור, פרודיה וסאטירה, אבל לאן הם מכוונים ומה המטרה שלהם? מאפיינים חיצוניים שנועדו להוכיח לנו שהיצירה הזו אכן נכתבה בשנות ה־40 או ה־50 של המאה הקודמת? אמירה חדשה על ברית המועצות מפי סופר צעיר ששורשיו נטועים שם? מהלך פוסט־מודרניסטי מודע לעצמו, בדומה לסיפוריו של חורחה לואיס בורחס שמלעיגים על מושגים כמו “אותנטיות״ ו״מקוריות״? אם כן, המהלך לא משכנע מכיוון שהוא לא הולך עד הסוף. יתרה מכך, הוא כל הזמן מצהיר על עצמו בבוטות, בעיקר בהערות, ומשאיר לקוראת מעט מקום לחשיבה ומחקר. המעשה הטקסטואלי וירטואזי ומעניין, אולם ניכר שהפוטנציאל להגיע לפסגות נשגבות, בדומה לאלה שכתיבת היצירה נשאה אליהן עיניים, לא מוצה עד תום.

עוד במעלה...

וירדו? וירדו אמיתי?

קרקעיתה השקופה של הנפש

חד אבל לא משמעי

"נוֹלַדְתִּי בְּהַצָּגַת חֲצוֹת"

מעבר לסטיגמה

איך לספר סיפור

חיה פוליטית, מזדהה עם מיעוטים

תסבוב לא תישן

המלצת שבוע הספר – יואב רייס

אסתטיקה של פצע

חלום על להבת נר שדועך

"עוד מעט אלך ואקח איתי את השתיקות"

דברי פרידה

א. א. מילן / מסמכים סודיים

לראות את הדברים באינסופיותם

עגלת תינוק ריקה סובבת עיר

בְּבַקָּשָׁה, שֶׁאֶהְיֶה הַכְּלַבְלָבָה שֶׁלֹּא רְצִיתֶם לָקַחַת

לא הספר שאנחנו צריכים, הספר שמגיע לנו

מה מצאתי בכיס

תריסים קדושים – היומיומי הוא הנשגב

שהכל נברא בלשון

לפורר את האחיזה

להוציא חלום לאור

המלצת שבוע הספר – פניה חזן

"ואיך נעבור, ללא הגשר?"

עוד אחר צהריים ספרותי

"אֵיפֹה הַצַּדִּיק שֶׁיַּחֲזִיק אֶת הָאָרֶץ"

על הכמיהה היסודית ביותר: גאולה

צפון ברך | בפונט אהרוני

מי שמביט בי מאחור

שוב Imagine? אולי אפשר לעשות יותר

לשון נופל על לשון

לֹא נַחְתִּים שָׁעוֹן כִּי אֵין שָׁעוֹת

עולם חדש מופלא

"עוֹד הַכֹּל יִסְתַּיֵּם / בְּכִי טוֹב / בְּכִי טוֹב / בְּכִי / בְּכִי / בְּכִי רַע"

צָפוּן בָּרֵךְ | נהר השירה

תועלת לנפש אומללה ודחויה

שיעור בהגנה עצמית

״המזל הוא לפעמים שותף מופלא לפשע״

דבר המערכת – מעלה 8

דמיון הוא התשובה

בטן ופצע בברך

המלצת שבוע הספר – אמיר אשל

שתיקה יודעת קול

האימה שבאימהוּת – שאי אפשר דבר לומר עליה

גם זו קריאה באודיסאה

נקב־הצצה

האב, הבת, ורוח הקודש

לחייך כמו אמריקאית

בקצה השיר ישן איש

הסיפור שלא נגמר

כיצד להפסיק לפחד ממוות, להתחיל להתאבל על המתים ולאהוב את החיים

לכל שיר יש תולדות חיים

קטלן א'

איך תודעה נולדת מחדש

גם המשיח קונה ליפסטיק לאימא שלו?

שדים באים בעקבות העוני

צָפוּן בָּרֵךְ | דמעה נופלת על מכתב לא מוחקים

"הַיָּרֵחַ מְלַמֵּד תַּנָ"ךְ" – מסה על שירת זלדה

המלצת שבוע הספר – שי פורסטנברג

צָפוּן בָּרֵךְ | צליל של נייר ישן

מכתב מן העורף

למה לאה?

הביוגרפיה הראשונה של דנטה

צָפוּן בָּרֵךְ | ספר הוא בית הוא עריסה

צעד בן אלפי־מילין

חיים שראוי לספרם

בִּמקום בַּמולדת אוחזת אני בגלגולֵי עולם

שבריריות החלום

על הראייה

לאן ללכת מכאן

דלות ושירה

על העיוורון

נוף עברוסי

פה ובמקום אחר

לחזור אל השקול

קונספטואליות וגותיקה

גשם על הקבר

הספר הלא פשוט

להגנת הסוגה הבזויה

Handle with Care – קריאה ב"בן המקום" מאת חיים הזז

0.6 אדם

אמונה בקריאה, קריאה באמונה

הסימנים הכחולים של השפה

לקראת שירה מז׳ורית

כולנו יצאנו משולי האדרת של גוגול

בין רומן ליומן

דבר המערכת – מעלה 9

לתפוס את הולדן

העובדה הפשוטה, החותכת

מוסקוביאדה – רוחות הרפאים של ההיסטוריה או הביוב של השאול

חוה האחת בקינתה אל האהוב החצוי

כמה מילים אחרי הלוויה של מאיר ויזלטיר

כי צריך לשטוף הכל

לא הכול שחור לבן – התעוררות השירה החרדית

צָפוּן בָּרֵךְ | שער של ספר שמתחפש לטור בעיתון

מתחת לשמיים של שומקום

המסע אל השינה

דבר מערכת – מעלה 13